Dlaczego hipopotam jest gruby? – Dorota Sumińska

Date
kwi, 18, 2016

z19674882Q,Ksiazka--Dlaczego-hipopotam-jest-gruby--Dorota-SumDzieci zadają bardzo wiele pytań, a my, dorośli, nie zawsze potrafimy wyczerpująco na wszystkie odpowiedzieć. W tym pomocne mogą być właśnie takie książeczki jak ta autorstwa Doroty Sumińskiej „Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt”. 

Dlaczego ryby mają ości? Czy mrówka jest pracowita? Dlaczego brzoza jest biała? Czy kot może zaprzyjaźnić się z psem? Dlaczego bocian stoi na jednej nodze? Przyciągająca wzrok, kwadratowa książeczka spod pióra Doroty Sumińskiej zawiera odpowiedzi na wiele tego typu pytań. Dodatkowo pojawiają się w niej barwne ilustracje Joanny Żero, które z pewnością nie jednemu maluchowi umilą czy to wspólne, czy też samodzielne czytanie. Mnie osobiście bardzo przypadły do gustu.

Książeczka składa się przede wszystkim z pytań i niezbyt długich odpowiedzi. Napisana została w przystępny, prosty sposób. Momentami niekiedy jednak dziwił mnie odrobinę sposób ich przekazywania. Doskonałym przykładem tego co mam na myśli będzie odpowiedź na pytanie „Czy to prawda, że nietoperze wkręcają się ludziom we włosy?”. Odpowiedź zaczyna się od słów: „To największa bzdura, jaką słyszałam. Bo po co miałyby to robić?”. Potem oczywiście pojawia się konkretne uzasadnienie, ale ten początek odrobinę mnie uraził – dzieci swoje pytania i poglądy taktują niekiedy bardzo poważnie i słowa z takim wydźwiękiem mogą je niechcący urazić czy wręcz zranić. Zwłaszcza te bardziej wrażliwe maluchy. Na szczęście większość odpowiedzi została napisana bez tego akcentu.

Poza tą drobną usterką, którą przedstawiłam wyżej, książeczka jest bardzo sympatycznie napisana. Dodatkowo została też ładnie wydana. Twarda oprawa, kwadratowy format, wiele świetnych ilustracji. Nie zauważyłam w niej błędów redaktorskich, pytania zostały pozaznaczane na różne kolory, z tyłu umieszczony jest pomocny index. Zaczynam żałować, że w moje ręce nie trafiła poprzednia część nosząca tytuł „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”.

Myślę, że seria spod pióra Doroty Sumińskiej jest jak najbardziej godna polecenia. Z pewnością nieco odciąży zmęczonych koniecznością ciągłego odpowiadania na setki pytań rodziców. Każde dziecko przechodzi taki okres, w którym jest po prostu ogromnie ciekawe świata, a ta książeczka może mu pomóc zaspokoić ten głód wiedzy. Dodatkowo wydanie posiada świetną oprawę graficzną i już chociażby z tego powodu warto się nim zainteresować. Polecam – szczególnie dla dzieci w wieku późno przedszkolnym, gdyż to właśnie one uwielbiają zadawać tego typu pytania!

Dziękuję!

wydawnictwo-literackie.jpg

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »