Dlaczego AI to nie AI?
Czym jest, a czym nie jest sztuczna inteligencja.
Czytaliście książki Science Fiction? Oglądaliście filmy i seriale? Może nawet znacie Prawa robotów Asimova? Jeżeli ktoś jeszcze ma wątpliwości, to bardzo chciałabym je rozwiać. Nasze obecne AI, nie ważne czy czat GTP, czy charakter AI, czy jakikolwiek inny program, który można znaleść w internecie, to nie sztuczna inteligencja. Nie tak na serio. To jedynie naprawdę bardzo zaawansowany algorytm do analizy danych, który zupełnie nie rozumie tego, o czym pisze. Trudno jednak zaprzeczyć, że to narzędzie bardzo przydatne, choć ma wiele problemów, o których wspomnę w dzisiejszym wpisie.
Czym jest ChatGPT? Może niech sam odpowie na to pytanie.
Czy sztuczna inteligencja uczy się na błędach?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nie, nie uczy się. Za to jeżeli Ty, jako użytkownik, wytkniesz jej błąd w odpowiedni sposób, to zmieni tok swojej analizy i, być może, udzieli prawidłowej odpowiedzi. AI korzysta z gotowej, zamkniętej bazy danych, do której administrator dodaje kolejne informacje według własnego uznania.
Niekiedy bazą danych dla sztucznej inteligencji staje się cały dostępny Internet. To jednak nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ już od dłuższego czasu Internet zalewany jest tekstami tworzonymi właśnie przez AI, które często nie są poprawne merytorycznie lub są bardzo lakoniczne. Kiedy prosimy sztuczną inteligencję o stworzenie tekstu na bazie danych z Internetu, korzysta ona z napisanych wcześniej zawierających błędy lub zupełnie nieprawdziwych informacji i kółko się zamyka, a my wrzucamy do sieci kolejny, nieprawdziwy artykuł.
Czy w takim razie warto w ogóle korzystać z AI?
Oczywiście, że tak! Jest to taki sam przełom technologiczny, jak każdy inny. Z pewnością używanie takiego oprogramowania zaoszczędzi nam sporo czasu, którego w dzisiejszym, pędzącym z zawrotną prędkością świecie, bardzo nam brakuje. Uważam jednak, że warto korzystać z AI z rozsądkiem i zawsze weryfikować informacje, które przedstawia. A jak wy sądzicie?
Tekst w 100% pisany przez człowieka 🙂
Joanna
Na pewno warto korzystać i sprawdzać poprawność. Póki co na szczęście my sami jesteśmy na tyle inteligentni, aby wcyaz zastępować AI 🙂
Anszpi
Nie miałam potrzeby i nigdy nie korzystałam z Al, może z ciekawości sprawdzę jak działa ta “inteligencja”
Pojedztam.pl
Nie do końca czuję się zainteresowana chatem, gdyż uważam, że samodzielnie też tworzy się wartościowe treści.
MonimePL
Dosłownie wczoraj przeczytałam, że naukowcy chcieli zaimplikować jakiemuś modelowi językowemu kod naprawiający błędy, na co on zaczął… ukrywać przed naukowcami błędy, by tego kodu nie trzeba było wprowadzać! Czyli jednak ta bardziej zaawansowana od ChataGPT w wersji 4 jednak się uczy i idzie to w mocno ludzkim kierunku…
dyedblonde
jak dla mnie ogromne rozleniwienie człowieka, nie długo nie będziemy potrafili sami myśleć
zaczytanamarzycielka8
Bardzo często korzystam, wiele ułatwia w życiu przy wyszukiwaniu wielu kwestii, a nawet świetnie poprawia błędy w tekstach które piszę na blogu czy instagramie.
z
Bardzo często korzystam, wiele ułatwia w życiu przy wyszukiwaniu wielu kwestii, a nawet świetnie poprawia błędy w tekstach które piszę na blogu czy instagramie.
Angela
Przyznam szczerze, że nie patrzałam się na to z tej strony. Dla mnie hatgpt to ułatwienie podczas pisania, tekstów na bloga. Pozwala mi szybko sprawdzić interpunkcję w tekście, ale też nie jest bezbłędny.
Gosia
Pomocne, ale czy dobre? Człowiek niebawem przestanie sam myśleć…
AJ
Masz rację, już przestaje w wielu dziedzinach, podobno po raz pierwszy odkąd są badania na ten temat ilość szarej masy w mózgu zmniejsza się …
mangomania
Z tą inteligencją można nauczyć sie funkcjonować, ale trzeba być bacznym.
Izabela
haha ja tak uważam jak Ania, sztuczna inteligencja jest potrzebna, to dobry wynalazek, który udał się czzłowiekowi
Joanna - Pisane z uśmiechem
Widzę coraz więcej zastosowań AI np. w sferze książkowej, w której siedzę – sporo okładek książek powstaje obecnie przy użyciu tej metody
Anna
Jestem ciekawa, którzy twórcy korzystają z niej przy pisaniu książek …
Ania
Tak, sztuczna inteligencja może wyręczyć nas w wielu czynnościach, szkoda byłoby z tego nie skorzystać