Dla Ciebie wszystko – Katarzyna Michalak

Date
wrz, 04, 2014

Michalak_DlaCiebieWszystko_m“Dla Ciebie wszystko” to kontynuacja historii bohaterów z “Wiśniowego dworku” oraz “W imię miłości”. To powieść pełna akcji i nietypowych zdarzeń. Powracamy w niej do obserwowania serialowego życia dobrze już znanych nam bohaterów, których losy potoczyć się mogą zupełnie inaczej niż się tego spodziewaliśmy.

Ania jest już dorosła, skończyła medycynę, zamierza rozpocząć staż w szpitalu. Wydaje jej się również, że znalazła swoją życiową miłość. Całe jej poukładane po odnalezieniu dziadka życie przewraca się jednak do góry nogami, gdy w lesie, nieopodal Jabłoniowego Wzgórza, znajduje pobitego mężczyznę, który znalazł się na granicy życia i śmierci. Okazuje się, że uratowała jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w kraju. Czy jest to człowiek na tyle honorowy by wesprzeć ją, kiedy to ona będzie potrzebowała pomocy?

Obok braku realizmu, który w książkach pisarki jest już rzeczą notoryczną, jedna sprawa zabolała mnie najbardziej. Bohaterowie książki zachowują się niekiedy jak rozwydrzone dzieci. Innym razem natomiast działają na zasadzie emocjonalnej bomby. Jedna z sióstr Daniela rozchorowała się na tle nerwowym, gdy przyszło jej z podrobionym dowodem tożsamości udać się do notariusza. Po usłyszeniu złych wieści padają na kolana. Nie jedzą, popadają w depresje i ogólnie nie wydają się być zrównoważeni psychicznie. Zrozumiałabym, gdyby dotyczyło to jednej osoby. Zachowują się tak jednak wszyscy. Nikt nie radzi sobie z rzeczywistością.

Powieść jest oczywiście bardzo barwna i wciągająca – tak jak wszystkie pozostałe. Jest jednak również bardzo podobna do poprzednich książek pisarki. Znowu mafia, wymarzone stare dworki (czemu chociaż jedna bohaterka nie może marzyć o luksusowym apartamencie?), tak samo zachowujące się główne bohaterki, mające bliźniaczo podobne zainteresowania i przekonania. Po książce “Lato w Jagódce” tak naprawdę nie pojawiło się już nic specjalnie nowego – nawet mimo tego, że powieści tworzone są w różnych gatunkach literackich.

Czy jestem książką “Dla Ciebie wszystko” zawiedziona? Właściwie to nie bardzo. Za każdym razem liczę na to, że otrzymam od pisarki coś na kształt “Poczekajki” – książkę, którą zostanę oczarowana, którą pokocham i nie będę chciała się z nią rozstawać. Liczę na to, że to kiedyś nastąpi, a póki co, z taką samą nadzieją, sięgała będę po każdy, kolejny tytuł – bo tym on właśnie jest “kolejnym tytułem” do przeczytania i odłożenia. “Dla Ciebie wszystko” to książka, którą czyta się szybko i z przyjemnością, nie wniosła ona jednak do mojego świata niczego nadzwyczajnego, myślę również, że niezbyt długo pozostanie w mojej pamięci.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Literackiemu

literackie

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Akademia Crookhaven – J.J. Arcanjo

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły