Darmowa pomoc prawna

Date
mar, 08, 2023

Darmowa pomoc prawna

Czasami życie nie toczy się po naszej myśli, a sprawy, z którymi się borykamy trafiają na drogę sądową. Nie każdego jednak stać na wynajęcie radcy prawnego lub adwokata. W dzisiejszym wpisie podpowiem, co można zrobić w takiej sytuacji. 

Porady prawne w Urzędzie Miasta

Czy wiecie co oznacza określenie pro bono? Z łaciny pro bono publico to dosłownie „dla dobra publicznego”. Są to usługi profesjonalne wykonywane dobrowolnie i bezpłatnie, w interesie publicznym. W Polsce świadczą je przede wszystkim kancelarie prawnicze. Jednym z miejsc, w których można je uzyskać jest Urząd Miasta. Wystarczy zadzwonić lub zajrzeć na stronę, by dowiedzieć się w jakich godzinach przyjmują radcy prawni i umówić się na dostępny termin, który nam odpowiada. Warto jednak pamiętać, że do takich porad często ustawia się długa kolejka i należy szanować nawzajem swój czas, a można to zrobić chociażby dokładnie spisując przed pierwszym spotkaniem szczegóły naszej sprawy.  

Program Bezpłatnych Porad Prawnych

Niektóre kancelarie prawnicze w ramach swojej działalności biorą udział w programach bezpłatnych porad prawnych. Są one skierowane do osób ubogich, które ze względu na sytuację życiową nie mogą ponieść kosztów obsługi prawnej. Jedną z kancelarii biorących udział w programie, jest wrocławska i-kancelaria.pl Ptak&Wspólnicy. Uczestnikami oczywiście mogą być wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Nie ma jednak ograniczeń, co do przedmiotu sprawy. Dla niektórych osób jest to jedyna szansa na wyrwanie się z toksycznego małżeństwa lub uwolnienie się od stosującego przemoc partnera, szczególnie, gdy pod opieką mają niepełnoletnie dzieci.  

Na zakończenie

Jestem zdania, że nie powinniśmy się bać sądów i proste sprawy, które są jasne zarówno dla pozwanego, jak i powoda, warto rozstrzygać samodzielnie, dbając jedynie o jasny przekaz i obowiązujące w sądach terminy. Gdy jednak sytuacja bardziej się komplikuje warto skorzystać z pomocy wykształconego prawnika, który doskonale zna procedury i przepisy. Jeśli z powodów finansowych nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie adwokata lub radcy prawnego, dobrze jest pamiętać o możliwości skorzystania z darmowych porad prawnych. To właśnie one często mogą zaoszczędzić nam wielu nerwów i nieprzespanych nocy, podczas których martwimy się o przebieg naszej sprawy. 

Wpis z linkiem sponsorowanym.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

37 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Irena

  15 marca 2023

  Były momenty, gdy potrzebowałam takiej pomocy i naprawdę jest potrzebna. Dobrze, że powstają takie programy.

 2. Odpowiedz

  Anszpi

  15 marca 2023

  Dobrze że są takie miejsca gdzie można zyskać darmową pomoc prawną i wsparcie

 3. Odpowiedz

  Zuzanna

  15 marca 2023

  Uważam, że w każdym mieście powinny być takie punkty z darmową poradą prawną. Wielu ludzi nie stać na takich specjalistów, a w czasie kryzysu, to pewnie jeszcze więcej.

 4. Odpowiedz

  Aleksandra N

  15 marca 2023

  Kiedyś korzystałam z takiej pomocy prawnej i byłam z niej bardzo zadowolona. Na szczęście już nie potrzebuję korzystać więcej. Ale dobrze wiedzieć o tej kancelarii.

 5. Odpowiedz

  Joanna

  15 marca 2023

  Fajnie, że są takie darmowe porady prawne, gdyż nie każdego stać, aby udać się do prawnika. Warto o tym wspominać i wiedzieć gdzie w razie “w” szukać pomocy.

 6. Odpowiedz

  dyedblonde

  15 marca 2023

  mimo, że lepiej gdy nie trzeba z takich porad korzystać to warto wiedzieć w razie czego gdzie się udac

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 marca 2023

  Porady prawne to szalenie cenne usługi, czasem wystarczy podpowiedź, czy ścieżka jak działać, aby pokonać życiowe prawne zawirowania, część z nich z pewnością powinna charakteryzować nie tylko bezpłatność, ale również szybka dostępność.

 8. Odpowiedz

  Angela

  12 marca 2023

  Moim osobistym zdaniem, pomoc prawna powinna być w każdej szkole dostępna jak pedagog, z racji tego że większość z rodziców i tak załatwia sprawy w szkole i mogła by zwrócić się tam o taką pomoc. Ogólnie pomoc prawna powinna być dla każdego nieodpłatnie nie tylko dla ludzi ubogich. Niestety żyjemy w takim czasie, gdzie prawo zmienia się co chwilę i trzeba na prawdę siedzieć w temacie, żeby to ogarnąć.
  Cieszę się, że powstają takie inicjatywy w kancelariach prawnych, ale jak dla mnie to nadal za mało. A temat ten powinien być szerzej rozwijany.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 marca 2023

   Wbrew pozorom to w większych szkołach nawet do pedagoga trudno się dostać :/

   • Odpowiedz

    Angela

    17 marca 2023

    Co fakt to fakt, nadal jest to trudno dostępne, ale już powoli w mniejszym stopniu, bo ludzie zdają sobie sprawę jaka pomoc psychologiczna na tak wczesny etapie jest ważna. Dalego właśnie uważam, że pomoc prawna powinna być tak samo traktowana.

 9. Odpowiedz

  Ala

  12 marca 2023

  Świetnie, że istnieją darmowe porady prawne! Myślę, że wiele osób tego potrzebuje i na pewno skorzysta.
  Warto też zrobić rozpoznanie, która firma będzie dla nas odpowiednia 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 marca 2023

   Niestety nie każdy o nich wie, dlatego myślę, że powinny być nagłaśniane 🙂

 10. Odpowiedz

  Karolina/Nasze Bąbelkowo

  11 marca 2023

  Takie bezpłatne porady prawne to na pewno ogromne wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Niestety nie każdego stać na tego typu pomoc, która normalnie do najtańszych nie należy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 marca 2023

   I niestety nie każdy wie, że pomoc można otrzymać również pro bono.

 11. Odpowiedz

  Anna

  10 marca 2023

  Organizacji, które udzielają bezpłatnych porad prawnych jest dużo. Warto poszukać ich i mieć pewność, że nasza sprawa będzie dobrze prowadzona w urzędzie, firmie czy w domu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 marca 2023

   Na szczęście różnych tego typu projektów nie brakuje.

 12. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  10 marca 2023

  Super że pomoc prawna dostępna jest także dla osób z mniejszym lub zerowym budżetem. Ciekawe tylko jaka jest jakosć owych usłóg. CZasem zachowanie i jakość są upokarzajace dla osób które nei mają wyboru

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2023

   Może w urzędach miasta różnie z tym bywa, ale sądzę, że jednak renomowana kancelaria nie pozwoli sobie na brak profesjonalizmu.

 13. Odpowiedz

  Gosia

  9 marca 2023

  Świetnie, że są ludzie, którzy prowadzą darmowe porady bo nie każdego przecież stać

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2023

   Również uważam, że działalność społeczna jest bardzo ważnym elementem.

 14. Odpowiedz

  Agnieszka

  9 marca 2023

  O tak! Super ze o tym piszesz, bo powinna ta informacja dotrzeć do ludzi. Wiele osób nawet nie wie ze mogłoby z takiej pomocy skorzystać

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2023

   Niestety tak właśnie bywa.

 15. Odpowiedz

  Viola

  9 marca 2023

  Zdecydowanie treść warta zapamiętania i przekazania dalej. W życiu codziennym zupełnie nas ten temat nie dotyka do momentu, gdy właśnie przydarza się coś niespodziewanego i porada prawna jest nam potrzebna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2023

   Świetnie powiedziane, nigdy nie wiadomo co nam się przydarzy.

 16. Odpowiedz

  Agaman

  9 marca 2023

  Dobrze o tym mówić, nie każdy ma świadomość,że może uzyskać darmowa poradę prawną. Ja też myslalqm,ze to sie nie uda i nawet jeśli porada jest za darmo to pewnie będzie trzeba dlugo czekac. Na szczęście jqk potrzebiealqm pomocy to znalazlam ja naprawdę szybko

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2023

   Dobrze, że się udało 🙂

 17. Odpowiedz

  Pojedztam

  9 marca 2023

  Nie każdy może pozwolić sobie na dodatkowy wydatek, dlatego darmowa pomoc prawna jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2023

   Niestety tak właśnie się zdarza.

 18. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  8 marca 2023

  Bardzo dobrze, że nadal działalność prowadzą osoby, które świadczą swoją pomoc bezpłatnie.

 19. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  8 marca 2023

  Bardzo ważny i pomocny post. Warto korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej

 20. Odpowiedz

  Ada

  8 marca 2023

  To jest bardzo istotna informacja. Ja z takiej pomocy skorzystałam. Dobrze ze ktoś mi tak doradził, powinno się o tym mówić

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 marca 2023

   Też tak uważam.

 21. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  8 marca 2023

  Dodałabym jeszcze, ze niektóre organizacje oraz biura poselskie dają możliwość takiej bezpłatnej pomocy prawnej. Warto z niej korzystać.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 marca 2023

   Słuszna uwaga 🙂

   • Odpowiedz

    Martyna K.

    15 marca 2023

    Z pewnością dobrze jest korzystać z różnych pomocy, gdy tylko jest taka możliwość.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły