​​​Czym różni się kurs jogi dla początkujących od kursu instruktorskiego?

Date
maj, 23, 2025
Kurs jogi

Czym różni się kurs jogi dla początkujących od kursu instruktorskiego?

Regularnie uczęszczasz na zajęcia jogi i czujesz, że chcesz na stałe związać swoje życie z praktyką? Zastanawiasz się, czy zawód nauczyciela jogi jest dla Ciebie i czy poradzisz sobie na kursie instruktorskim? Jeśli serce tak Ci podpowiada, to na pewnym poziomie decyzja została już podjęta. Ale ponieważ umysł lubi mieć wszystko poukładane, warto zapoznać się z głównymi różnicami między codzienną praktyką a kursem. Oto 5 z nich.

Cel kursu

Zajęcia jogi dla początkujących (a nawet dla bardziej zaawansowanych uczestników) stanowią po prostu codzienną praktykę. W grupie uczysz się asan, technik oddechowych oraz medytacji. Dzięki temu poprawie ulega Twoje zdrowie fizyczne, kondycja i elastyczność ciała, ale także Twoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Zajęcia jogi prowadzone w szkole mogą stanowić jedyną praktykę, możesz także samodzielnie uprawiać jogę w domu.

Istotną kursu nauczycielskiego jest natomiast przygotowanie do prowadzenia zajęć. Uczestnik nie tylko doskonali własną praktykę, ale także uczy się, jak przekazywać wiedzę, dbać o bezpieczeństwo uczniów i organizować lekcje zgodnie z metodyką nauczania jogi. Więcej informacji o tym, jak dokładnie przebiega kurs nauczycielski, znajdziesz tutaj: https://agabera.com/.

Poziom zaawansowania uczestników

Kurs w szkole jogi może być podzielony na zajęcia dla mniej i bardziej doświadczonych uczestników, ale najczęściej nauczyciele unikają takich rozróżnień, kierując się jedną z zasad jogi, która określa ją jako praktykę dla każdego.

Uczestnik kursu nauczycielskiego powinien już jednak być na pewnym poziomie zaawansowania. Absolutnie nie chodzi tutaj o perfekcję – zarówno asany, jak i pranajamy czy medytacje, będziesz jeszcze doskonalić. Ważnym jest, abyś dobrze już orientował się w postawach, miał świadomość swojego ciała i niezłą płynność w przyjmowaniu pozycji. Przygotuj się na pracę fizyczną ale też umysłową i duchową!

Zakres materiału

Podczas zajęć w szkole jogi nauczyciel może poruszać pewne zagadnienia teoretyczne, ale przeważnie robi to przy okazji – np. aby uzasadnić cel przyjmowania konkretnych póz czy uzmysłowić uczestnikom, dlaczego prawidłowe oddychanie jest takie ważne.

Na kursie instruktorskim dowiesz się więcej o historii i teorii jogi, poznasz także specyficzną metodykę nauczania tej wyjątkowej praktyki. Nie zabraknie elementów filozofii oraz ciekawostek. Nauczyciel będzie także wymagał większej precyzji w wykonywaniu asan, większego skupienia na oddechu czy umiejętności dłuższego trwania w medytacji. Rozwiniesz swoje umiejętności komunikacyjne i poznasz zasady bezpiecznego nauczania jogi – wszystko po to, aby efektywnie dzielić się dobrodziejstwami praktyki z własnymi przyszłymi uczniami.

Intensywność i czas trwania

Zajęcia w szkole jogi mogą mieć bardzo różną dynamikę – wszystko zależy zarówno od konkretnego stylu jogi, jak i od możliwości i potrzeb tak całej grupy, jak i poszczególnych jej członków. Praktyka nie ma także ograniczeń czasowych – na zajęcia możesz chodzić całymi latami, ponieważ nie charakteryzują się one linearnością. Nie trzeba zaliczać materiału a te same treści mogą być powtarzane wielokrotnie (co jest z resztą korzystne, ponieważ w świecie pełnym informacyjnego szumu łatwo zapominamy o tym, co ważne).

Zupełnie inaczej wygląda kurs instruktorski. Zajęcia mają już usystematyzowany charakter i swoją strukturę. To, ile razy i jak często będziesz się spotykać z nauczycielami i innymi uczestnikami, zależy już od konkretnego kursu – czasami jest to jeden raz w tygodniu przez rok, czasami każdy weekend przez pół roku a czasami trwający kilka tygodni, intensywny wyjazd. Przygotuj się także na prace domowe oraz na konieczność zaliczenia materiału i zdania egzaminu.

Zakończenie i certyfikat

Szkoła jogi jest szkołą tylko z nazwy – podczas regularnych zajęć uczestnik jest zachęcany do pracy nad sobą, ale nie jest to jego obowiązkiem. Oczywiście nie ma także żadnych egzaminów ani ocen.

Na ogół kursy instruktorskie również nie przypominają typowych studiów, z kolokwiami czy zaliczeniami. Trzeba jednak udowodnić opanowanie materiału, np. zaliczając test czy przeprowadzając cykl własnych zajęć. Po ukończeniu kursu nauczycielskiego otrzymasz też stosowny certyfikat.

Tym, co jest identyczne dla kursu dla początkujących, dla zaawansowanych i dla kursu nauczycielskiego, jest pogłębiająca się świadomość siebie i świata wraz z każdymi zajęciami. Uczymy się lepszego, pełniejszego i szczęśliwszego życia.

Wpis gościnny, sponsorowany.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Anna

    23 maja 2025

    Praktykuję jogę ale nie myślałam nigdy o kursie instruktorskim. Potrzeba wielu lat praktyki, żeby zostać certyfikowanym nauczycielem jogi.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Klauzula zaufania – Natalia Sońska

Oskubani

Grzechy rodziny Ichinose #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły