Czym różni się beton architektoniczny od betonu konstrukcyjnego?
Po II Wojnie Światowej w Polsce powstała cała masa osiedli betonowych bloków z wielkiej płyty. To właśnie o nich myślę w pierwszej kolejności, gdy słyszę słowo beton. Materiał ciężki, nieprzyjazny, stosowany w budowie wielkogabarytowych obiektów. Współczesne budownictwo jednak pokazało, że takie rozumowanie to relikt przeszłości, a walory betonu trudno podważyć.
Czym jest beton architektoniczny?
Beton dekoracyjny (architektoniczny) w składzie nie różni się niczym od betonu budowlanego. Znaczenie jednak ma jego zastosowanie. We współczesnym budownictwie beton jest coraz bardziej doceniany i powstają z niego elementy wykończeniowe, takie jak ścianki dekoracyjne, płyty tarasowe, czy nawet donice i meble ogrodowe. Tym, co odróżnia beton konstrukcyjny od architektonicznego, jest ogromna potrzeba starannego wykonania mieszanki i idealnego wręcz doboru proporcji składników. Jeżeli zostanie wykonana tak zwana fuszerka, na powierzchni betonu zaczną pojawiać się pęknięcia i inne niedoskonałości. Dlatego też niezwykle ważnym aspektem jest dobry wybór mieszanki. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest ona właściwie przygotowana. Można jednak również postawić na gotowe elementy (na przykład panele ścienne), takie jak w swojej ofercie ma sklep VHCT beton architektoniczny (klik).
Kiedy warto zdecydować się na beton architektoniczny?
Beton dekoracyjny podkreśla nowoczesność i industrialny styl danej przestrzeni. Dlatego idealnie sprawdza się w pomieszczeniach biurowych i budynkach użyteczności publicznych. Przemawia za nim również trwałość, plastyczność i dobra cena materiału. Doskonale prezentuje się także w nowoczesnych loftach. Może mieć setki różnych wzorów, a w przeciwieństwie do dekoracji gipsowych, jego wypukłości są trwałe i niełatwo je zniszczyć. Z pewnością zmieni każde pomieszczenie w nowoczesne wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Beton architektoniczny z pewnością ma wiele zalet, a dzięki niemu architekci wnętrz mają ogromne pole do popisu.
Na zakończenie
Lubicie nowoczesne, minimalistycznie wyglądające pomieszczenia? Moim zdaniem niektóre miejsca właśnie takie powinny być. Mało kto chciałby pracować w zagraconej, pstrokatej przestrzeni biurowej. Ciężko byłoby się w niej skupić i wywrzeć profesjonalne wrażenie na odwiedzających biuro klientach. W takiej przestrzeni dekoracje z betonu architektonicznego sprawdzą się znakomicie i doskonale odegrają swoją rolę.
Wpis z linkiem sponsorowanym.
Agnieszka
Ze wszystkich betonowych spraw, ja najbardziej chciałabym wiedzieć jaką mieszankę wybrać, aby samemu zrobić betonowe obciążniki do parasola w ogrodzie :-). W zeszłym roku kupiłam coś na oślep i płyta pokruszyła się na mrozie … Masz jakąś dobrą radę?
Vicky
O rany, przyznam, że mi też się to przyda, bo w zeszłym roku parasol wpakowaliśmy do wiadra z ziemią.
Paulina
Na pewno dobrze jest wiedzieć, czym różnią się te betony.
Vicky
Szczególnie podczas remontu 🙂
Pojedztam
Dobrze jest mieć na uwadze to, czym się różnią.
Vicky
Jeżeli planuje się jakikolwiek remont to dobrze wiedzieć takie rzeczy i ułożyć sobie jakiś konkretny plan, również finansowy 🙂
agaman
planuje remont łazienki i chciałam w betonie, ale niestety wychodziło to strasznie drogo, wiec musiałam postawić na okleiny i płytki ze wzorem betonu.
Vicky
O! A mnie się właśnie wydawało, że te gotowe mieszanki mają sensowne ceny.
Zuzanna
Podoba mi się takie wykończenie w domu, jednak u siebie go nie posiadam. Gdybym miała dom, to z pewnością bym pomyślała.
Vicky
Moim zdaniem to jednak design lepszy do przestrzeni biurowych, gdzie nie potrzeba przytulności, ale wiem, że niektórzy wolą surowsze wnętrza.
dyedblonde
marzyła mi się łazienka cała w betonie, ale wychodziło to dośc sporo a więc wybraliśmy płytki w kolorach betonu
Vicky
Przyznam, że myślałam, że to tańsza alternatywa…
Ala
Ja kiedyś miałam misz masz w mieszkaniu, ale odkąd postawiłam na jednolite kolory i trochę dodatków to stworzyłam przytulne mieszkanko 🙂
Fajnie wiedzieć czym się różni taki beton 🙂
Vicky
Ja właśnie jestem w trakcie kompletowania kallaxów, żeby mieć chociaż mniej więcej jednolite meble 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
Kiedyś bardzo lubiłam minimalizm w urządzaniu wnętrz, teraz jakoś tak skłaniam się do wypełniania ich ciepłymi przedmiotami i dodatkami, otaczania się nie tyle pierdółkami, co ciekawymi mini dziełami sztuki.
Vicky
U mnie właśnie nadeszła pora na ten minimalizm, nie lubię przebodźcowania.
Irena Bujak (Bujaczek)
Też uważam, że niektóre miejsca powinny być zrobione w minimalistycznym stylu. Dużo lepiej się wtedy pracuje.
Vicky
Łatwiej się skupić 🙂
Martyna K.
Na pewno dla wielu osób z konkretnej branży ta różnica jest bardzo ważna.
Vicky
Myślę, że nawet przy zwykłym domowym remoncie będzie istotna 🙂
Aga
Mój chłopak uwielbiam tego typu wygląd, więc jeśli miałby robić remont, mogłabym się założyć,że wybrałby ten beton
Vicky
U nas to ja się skłaniam ku minimalizmowi 🙂