Panda to bardzo sympatyczne zwierzątko, chociaż często można odnieść wrażenie, że nie są one zbyt bystre. Ich życie polega głównie na jedzeniu. O tym przekonać się można nawet podejmując wyzwanie rozgrywki w „Takenoko”.
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: około 45 minut
Cel i fabuła gry
Cesarz otrzymał w prezencie pandę. Niestety zwierzę nie jest zbyt mądre i je wszystko co wpadnie jej w łapki. Zadaniem gracza jest pomóc królewskiemu ogrodnikowi w uprawie babusa oraz wykarmieniu głodnej pandy. Wygrywa gracz, który wypełniając zadania, zdobędzie największą liczbę punktów.
Strona wizualna
Do gry dołączony został komiks, który jest krótkim, zabawnym, wprowadzeniem fabularnym. Trudno nie zwrócić również uwagi na znakomite, bardzo staranne i precyzyjne wykonanie elementów gry. Chociażby same figurki pandy oraz ogrodnika wywołują bardzo pozytywne wrażenie. Wyspa, bambusowe ogródki, karty – wszystko zostało dopracowane w najmniejszych szczegółach, a dzięki ładnej oprawie graficznej w grę gra się z przyjemnością i prawdziwym zapałem. Nawet sama instrukcja jest pełna humoru i sympatycznych elementów. Miłym akcentem są dodatkowe pola z pandą – w grze nie przydają się do niczego, ale poza nią mogą służyć na przykład jako fajna podstawka pod kubek.
Przygotowanie gry
Przejrzysta instrukcja ułatwia rozpoczęcie rozgrywki. Rozdawane są plansze gracza, żetony akcji oraz karty zadań – po jednej z każdego rodzaju (pól, ogrodnika i pandy). Na środku stołu kładziemy wyspę, a na niej stawiamy figurki. Dookoła niej układane będą bambusowe ogrody w różnych kolorach, na których wyłożenie gracze wykorzystują fragmenty swojej tury.
Przebieg gry
Ponieważ gra należy do tych typowo logicznych i zawiera tyle elementów, że z początku trudno się w nich połapać i zaplanować swoją strategię, bardzo przydatne są podpowiedzi zawarte na planszach graczy. W każdej turze gracz posiada dwa ruchy. Od drugiej tury rozpoczyna się również określanie warunków pogodowych, przy pomocy kości. One stanowią jakby dodatkową akcję, ożywając rozgrywkę. Punkty akcji gracz może wykorzystać na rozbudowę ogrodu, nakarmienie pandy lub dobranie karty zadań. Osiąganie celów wcale nie jest łatwe, gdyż pole, by miało jakąkolwiek wartość, musi zostać nawodnione i posiadać odpowiedni kolor lub/i posadzoną na nim liczbę bambusów. Gra kończy się w momencie gdy jeden z graczy zrealizuje – w wypadku dwóch graczy 9 celów, trzech graczy 8 celów, 4 graczy 7 celów. Później każdy ma prawo do skończenia jeszcze jednej tury.
Podsumowanie
Myślę, że „Takenoko” to jedna z takich gier, w których naprawdę ciężko doszukać się jakichkolwiek wad. Kiedyś, w starym wydaniu, gra była znacznie mniej atrakcyjna, ale teraz, również pod względem wizualnym, może być doskonałym wzorcem dla wszystkich innych tytułów. Mechanika rozgrywki stoi na bardzo wysokim poziomie, jej konstrukcja jest dość skomplikowana, ale jak najbardziej logiczna, a graczom daje wiele możliwości strategicznych manewrów. Chociaż „Takenoko” cenę ma dość sporą, to jednak uważam, że gra jest jej warta, bo naprawdę bardzo pozytywnie wyróżnia się na rynku. Tytuł zdecydowanie polecam – zapewni wiele godzin doskonałej rozrywki.
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Rebel
lobuzio
Ładnie wydana.