Piekarnia czarodzieja – Gu Byeong-Mo

Date
kwi, 04, 2021

Piekarnia czarodzieja

Ostatnio w Polsce coraz popularniejsze staje się zainteresowanie kulturą Korei Południowej. Nic więc dziwnego, że w konsekwencji tego zainteresowania, na język polskie tłumaczona jest również koreańska literatura. Jedną z takich książek jest baśń spod pióra Gu Byeong-Mo, nosząca tytuł „Piekarnia czarodzieja”. 

Zarys fabuły

Gdy bohater miał sześć lat, na stacji kolejowej porzuciła go matka, a ojciec nawet nie pomyślał o tym, żeby go szukać. Przetrwał wyłącznie dzięki pomocy dobrych ludzi. Później było tylko gorzej. Po samobójstwie matki jego ojciec ożenił się ponownie, a macocha sprawiła, że bohater właściwie przestał być częścią rodziny. Z powodu traumatycznych przeżyć zaczął się jąkać i stał się zupełnym odludkiem również w szkole, gdzie gnębią go zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Jakby tego było mało, w wieku szesnastu lat chłopak zostaje oskarżony o zgwałcenie swojej ośmioletniej, przyrodniej siostry. Nie ma wyjścia, musi uciekać z domu, gdyż macocha jest gotowa go zabić. W ten sposób trafia do znajomej piekarni, w której każdego dnia wieczorem kupował różnego rodzaju pieczywo. Właściciel bez zadawania pytań postanawia go ukryć. Wtedy też okazuje się, że piekarz ukrywa niezwykłą tajemnicę. Jest czarodziejem, który przez stronę internetową sprzedaje wypieki posiadające magiczne właściwości. 

Moja opinia i przemyślenia

Nie mam pojęcia kto i dlaczego uznał, że „Piekarnia czarodzieja” to w jakimkolwiek stopniu książka dla nastolatków. Ta osoba mogła zasugerować się tylko i wyłącznie młodym wiekiem głównego bohatera. Nie potrafię sobie wyobrazić rodziców, którzy chcą, by ich dorastająca pociecha czytała o pedofilii i tak bardzo patologicznej rodzinie, jak ta głównego bohatera. Obawiam się jednak, że skuszeni piękną okładką i obietnicą baśniowej historii mogą podsunąć książkę swoim pociechom. Oby nigdy tak się nie stało. Wydawnictwo Kobiece popełniło w tym przypadku poważny błąd, wydając powieść pod marką Young. 

Pomijając jednak zły dobór treści do wieku, to powieść jest wciągająca i dobrze napisana. Z pewnością to coś nowego. Koreańczycy mają zupełnie inny od europejskiego sposób myślenia, dlatego Autor z łatwością mógł zaskoczyć polskiego czytelnika. Bohater ani przez chwilę nie skarży się na swój parszywy los, a swoją historię rodem z najgorszych koszmarów opowiada obiektywnie, nie pokazując w niej żadnych emocji. 

Elementów fantastycznych jest w książce niewiele, a mimo to udało im się owinąć wokół siebie sporą część fabuły. Niosą też ze sobą zdecydowanie najważniejsze przesłanie. Każdy zły uczynek (nieważne czy magiczny, czy nie) ma swoją cenę, a karma wraca do oprawców. Piekarnia Czarodzieja to zupełnie inna rzeczywistość i zarazem jedyne przyjazne miejsce, jakie miał okazję w swoim młodym życiu poznać bohater.  

Książka jest pięknie wydana. Ma twardą oprawę i niesamowitą szatę graficzną. Każdy rozdział zaczyna się ciekawym zdobieniem. To cudo, które z przyjemnością stawia się na półce. 

Podsumowanie

Piekarnia czarodzieja” to wciągająca, ale jednak niezwykle smutna i brutalna historia, która zdecydowanie nie jest skierowana do młodszych czytelników. Powieść jest świetnie napisana i ma niezwykły, zupełnie abstrakcyjny klimat rodem z przerażających baśni braci Grimm lub Andersena w ich oryginalnych wersjach. Jest też prześlicznie wydana i myślę, że warto ją przeczytać. W żadnym razie jednak nie polecam podsuwania jej nastolatkom. 

Dziękuję!

Książkę kupisz na stronie księgarni Taniaksiazka.pl w dziale Bestsellery.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Natalia Róża Świat Tomskiego

    8 kwietnia 2021

    Okładka jest przepiękna, ale skoro takie tematy są w niej poruszane to zdecydowanie nie jest to książka dla młodzieży.

  2. Odpowiedz

    Akacja

    8 kwietnia 2021

    Faktycznie tytuł i okładka nie zapowiadają drastycznej treści.

    • Odpowiedz

      Bookendorfina Izabela Pycio

      10 kwietnia 2021

      Tak zmyłka dla czytelnika. 😉 Niekiedy trafiam na takie zmyłki, czasem na korzyść, kiedy indziej niekoniecznie. 🙂

    • Odpowiedz

      Bookendorfina Izabela Pycio

      2 maja 2021

      W takich sytuacjach uwidaczniają się różnice kulturowe, filtry, przez które patrzymy na świat, ciekawa jestem, kto projektował okładkę.

  3. Odpowiedz

    Ala

    7 kwietnia 2021

    Tym razem nie jest to książka dla mnie, bo nie przepadam za taką tematyką, ale muszę przyznać, że powieść ma piękną okładkę. 🙂

  4. Odpowiedz

    aagnieszkaa1

    6 kwietnia 2021

    A ja jeszcze się nie zagłębiałam w koreańską literaturę…

  5. Odpowiedz

    Koralina

    5 kwietnia 2021

    miałam więlką ochotę na tę książkę, ale jak widzę byłabym bardzo zdziwiona, że to jednak nic młodzieżowego

  6. Odpowiedz

    Zuzanna Dudko

    5 kwietnia 2021

    Niestety nie sięgam po takie gatunki książek, więc tym razem pozycja mnie nie przekonuje. Myślę jednak, że wiem komu może się spodobać i chętnie ją polecę.

  7. Odpowiedz

    Justyn

    5 kwietnia 2021

    Nie przepadam za smutnymi historiami ta widzę żę taka jest. Dlatego zdecydowanie nie jest to książka dla mnie.

    • Odpowiedz

      Bookendorfina Izabela Pycio

      9 kwietnia 2021

      Są takie okresy w moim życiu, że jedynie smutne historie przyciągają mnie do książek, zatem za jakiś czas może właśnie ta książka okaże się antidotum na problemy codzienności.

  8. Odpowiedz

    Lilianna

    5 kwietnia 2021

    Mysle że i to też nie jest dla mnie książka. Jakoś nie przekonuje mnie takie książki. Tak jak i ta .

  9. Odpowiedz

    Katarzyna Krasoń Pasieka Kulturalna

    5 kwietnia 2021

    Przyznam, że mam mieszane uczucia. Uwielbiam poznawać inne kulturę, więc tej Korei zainteresowałam się jeszcze przed tym całym hype, ale jednocześnie trochę się obawiam książki. Jest napewno niezwykła, ale nie jestem przekonana.

  10. Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    5 kwietnia 2021

    Zastanawiam się, czym kierowało się wydawnictwo dokonując takiego wyboru odbiorcy docelowego, w końcu nie zawsze jak młody bohater, to od razu książka skierowana do młodego czytelnika. Dobrze, że uczulasz na ten aspekt.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Tonąc w mroku – Agnieszka Zawadka

Bałagany – gra planszowa

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły