Jak zadbać o siebie podczas ciąży?
Każda ciąża przebiega inaczej, jednak zawsze można się odpowiednio przygotować.
Kochane przyszłe Mamy! Na pewno wielokrotnie już czytałyście na temat wyprawek niemowlęcych, karmienia piersią i o wielu innych sprawach związanych z Waszymi maluszkami. Pamiętajcie jednak, że Wasz ukochany Aniołek jest bezpiecznie schowany pod Waszym serduszkiem, a ciąża to okres, w którym powinnyście zadbać przede wszystkim o siebie same. Jest to też ostatni moment, kiedy będziecie miały czas na bycie egoistkami i zwrócenie uwagi przede wszystkim na własne potrzeby. Uwierzcie, macie do tego pełne prawo! W dzisiejszym wpisie chciałam przekazać Wam kilka przydatnych uwag dotyczących własnego komfortu, które wynikają z moich prywatnych doświadczeń.
Co jeść, żeby nie przytyć?
Ciąża to okres, kiedy w naszym organizmie szaleją hormony, mamy swoje zachcianki i wahania nastrojów. Niektóre potrawy wydają nam się tak pyszne, że mogłybyśmy zjeść nie porcję, a cały garnek. Nie wpływa to jednak pozytywnie ani na nasze ciało, ani na zdrowie naszego maleństwa. Nawet w ciąży trzeba pamiętać o zdrowym odżywianiu. Moim złotym środkiem okazało się normalne jedzenie, oparte o mój zwyczajny bilans kaloryczny i wciśnięcie zachcianek w kalorie należące do dziecka.
Jeżeli przed ciążą kobieta miała prawidłową masę ciała, nie powinna przytyć więcej niż 20% swojej wagi sprzed ciąży. Zapotrzebowanie na dodatkowe kalorie pojawia się w okolicach drugiego trymestru i wynosi około 300 kilokalorii dziennie. To właśnie te kalorie, które umownie nazwałam kaloriami dziecka. Mimo nagonki na zdrowe odżywianie w ciąży (jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, chudego mięsa, pełnoziarnistego pieczywa i tak dalej), uważam, że nie ma sensu popadać w przesadę i można sobie spokojnie zjeść deser, na który ma się ochotę, nie ponosząc żadnych konsekwencji.
Szkoła rodzenia? Po co mi to?
Wiele osób żyje w przekonaniu, że szkoła rodzenia, to naciąganie na dodatkowe wydatki. Nie jest to jednak prawdą i takie zajęcia faktycznie dużo dają, oczywiście, jeżeli są prowadzone przez profesjonalistkę. Tak, zajęcia muszą być prowadzone przez kobietę i nie wynika to w żadnym razie z umniejszania mężczyznom i ich kompetencją, a z faktu, że mężczyzna nigdy nie zrozumie tak do końca kobiecego ciała i tego, co się w nim podczas ciąży wyprawia, za czym idzie, nie będzie umiał udzielić odpowiedniego wsparcia psychicznego.
Wracając jednak do samych zajęć, to zazwyczaj podzielone są na dwie części. Pierwszą z nich są luźne wykłady na temat przyszłej opieki nad maluszkiem i samego przebiegu ciąży. Można wtedy zasypywać instruktorkę setkami pytań i dzielić się swoimi wątpliwościami. Natomiast druga część to ta, którą ja sama wspominam najlepiej, czyli zajęcia fizyczne. Nie są one wymagające i mają na celu pomóc przyszłym mamom się rozluźnić oraz poprawić ich nastroje.
Rozumiem jednak także osoby, które nie mają ochoty na takie zajęcia i szukają informacji w Internecie. Dlatego tu też mam dla Was drobną pomoc. Wszystkie niezbędne i bardzo rzetelnie przedstawione porady położnej, pani Mirelly Zygler, znajdziecie na podstronie Allegro strefa ciąży (klik). To takie małe kompendium dobrze przekazanej wiedzy.
Podusia przytulanka
Wiele przyszłym mam w trzecim trymestrze ciąży na nic nie ma tak ogromnej ochoty, jak na wyrzucenie przyszłego taty z łóżka. Jest nam niewygodnie, w żaden sposób nie możemy się ułożyć ani dobrze wyspać. Mnie pomogła poduszka ciążowa. Przytulałam się do niej każdej nocy, układałam tak, żeby opierał się na niej za duży już brzuch, a jednocześnie, żeby podtrzymywała też plecy. Osoba, która ją wynalazła, powinna dostać Nobla (a już na pewno nagrodę jakiegoś magazynu dla kobiet). Bardzo polecam się w nią zaopatrzyć, to nie duży wydatek, a niejednokrotnie ratuje poczucie komfortu przyszłej mamy.
A może SPA?
Ciąża to nie choroba, jasne, ale mimo tego wielu rzeczy nie wolno robić przyszłym mamom. Należą do nich między innymi intensywne ćwiczenia czy masaże. Nikt jednak nie powiedział, że w czasie noszenia małego Aniołka pod sercem nie wolno się nam odprężyć. Wiele SPA i salonów masażu proponuje specjalne, delikatne zabiegi dla kobiet w ciąży. To właśnie one pomagają nam się zrelaksować i mimo zmian w naszych ciałach poczuć zdecydowanie bardziej kobieco.
Na zakończenie
Mam nadzieję drogie Czytelniczki, że tym wpisem uda mi się którejś z Was trochę pomóc i sprawić, by oczekiwanie na malucha stało się choć odrobinę lżejsze. To cudowny, niezapomniany okres, ale nie oszukujmy się, niezwykle mocno wyczerpuje nas same i nasze organizmy. Naprawdę warto wówczas zadbać o siebie w szczególny sposób. Chętnie posłucham również o Waszych doświadczeniach z okresu ciąży lub obawach, jeśli dziecko dopiero planujecie.
Wpis zawiera link sponsorowany i zdjęcie ze stocka.
Aleksandra Załęska
Okres ciąży wspominam bardzo dobrze 🙂 Czułam się rewelacyjnie i gdyby to było mozliwe mogłabym być w ciąży nawet kilka razy 🙂
Margaret
Swój okres ciąży wspominać będę na pewno do końca życia. Był wyczekiwany, chciany niestety bardzo trudny i ciężki. Te uwagi ciekawie i interesująco podsumowują ten wyjątkowy okres dla kobiety. Warto mieć świadomość, wiedzę i korzystać z tego.
Marlena H.
Przy pierwszej ciąży chodziłam na szkołę rodzenia. Cieszę się, ponieważ nauczyłam się naprawdę wielu przydatnych umiejętności, jak chociażby oddychania. Niby zwyczajna czynność, a podczas porodu bardzo przydatna. 🙂 Jeśli chodzi o odżywianie, starałam się jeść z głową, choć od czasu do czasu pozwalałam sobie na frytki lub czekoladę. Niestety, mimo ćwiczeń na piłce, spacerów, zdrowych produktów, ja i tak przytyłam. U mnie to chyba była kwestia genów. 🙂
Vicky
U mnie udało się zachować normę, mimo że ciążę z synkiem całą praktycznie przeleżałam. Może to kwestia szpitalnego jedzenia 😉
Akacja
Kochałam bycie ciężarną. Moje ciąże wspominam z nostalgią.
bookahontas
Dbanie o siebie jest bardzo ważne, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym, z naciskiem na to drugie 😉
izabela
na razie mnie to nie dotyczy
kasiak
Przede wszystkim dobre odżywanie się i spokój 🙂
Kasia
Ciąża to podobno wspaniały czas dla kobiety, w moim przypadku było trochę inaczej że względu na źle samopoczucie, ale czas spędzony w spa wspominam cudownie i odprezajaco
Vicky
U mnie bywało bardzo różnie. Pierwszą ciążę odczułam tylko i wyłącznie w wahaniu nastrojów. Za to ostatnią prawie całą przeleżałam z zagrożeniem życia zarówno synka, jak i mojego.
Wiola
Teraz jest tyle wiedzy na ten temat, że każda kobieta w potrzebie ją znajdzie.
Vicky
Problem polega na tym, że ta wiedza internetowa przeplata się z dezinformacją i często rodzi niepotrzebną panikę, a w ciąży stres jak wiadomo nie jest wskazany.
Anszpi
Ciąża to trudny czas dla kobiety, zachodzi w niej wiele zmian dlatego należy odpowiednio o siebie dbać
Ania
Świetne porady, dobrze wiedzieć takie rzeczy 🙂 Na pewno jeszcze wrócę do tego artykułu!
Ciekawska Magdalena
Jeśli chodzi o moją osobę to ja mam wahania raz chce dziecko A raz nie
Vicky
Dziecko na pewno dostarcza wiele radości, ale również wiele nowych obowiązków. Życie zmienia się na zawsze.
Koralina
ja ogólnie mało przytyłam podczas obu ciąży, ale lubiłam ten specjalny czas, kiedy mogłam zadbać o siebie w szczególny sposób 😉
Bookendorfina Izabela Pycio
Mnie ten szczególny okres w dopieszczaniu się przypadł na pierwsze tygodnie po pojawieniu się dzieci, bardzo się cieszę, że moja mam pomogła mi uświadomić sobie, jak szalenie jest to ważne dla mnie, jako kobiety i jako matki. 🙂
Vicky
U mnie bywało bardzo różnie, ale ciążę z synkiem praktycznie całą przeleżałam i było mi naprawdę bardzo ciężko.
Wiewiórka w okularach
Dzięki Bogu, że na razie mnie to nie dotyczy i jak tak czytam o tych wszystkich plusach i minusach ciąży, to wybaczcie, ale dochodzę do wniosku, że jednak nie. Oczywiście, nie zrozum mnie źle, podziwiam każdą mamę, która przeszła przez ciążę i poród, ale mimo 30-tki na karku, nie czuję się na coś takiego gotowa.
Bookendorfina Izabela Pycio
Nie każda kobieta musi zostać matką, nie każda jest na to wyzwanie gotowa, czasem się długo czeka, aż pojawi się to coś, co tak intensywnie przyciąga do macierzyństwa.
Vicky
Dokładnie, tak jak pisze Iza – to nie obowiązek, mimo że społeczeństwo tak właśnie traktuje macierzyństwo. To świadoma decyzja przyjęcia na siebie tych wszystkich plusów i minusów związanych z posiadaniem dzieci.