Dom w Riverton
Wyśniony świat w zderzeniu z okrutną rzeczywistością.
Zdarza się wam czasami sięgać po jakąś powieść tylko i wyłącznie z powodu pięknej szaty graficznej? Mnie owszem. W ten właśnie sposób trafił do mnie tytuł „Dom w Riverton” spod pióra australijskiej pisarki Kate Morton. Oczywiście takie decyzje bywają ryzykowne, ale w przypadku tej książki, zdecydowanie mi się ona opłaciła.
Zarys fabuły
Powieść przenosi nas w atmosferę skomplikowanych rodzinnych relacji, tajemnic i dramatów ukrywanych przez lata. Historia rozpoczyna się w roku 1924, kiedy to w posiadłości Riverton dochodzi do tragicznego samobójstwa znanego poety, Robbiego Huntera. Wydarzenie rozpoczyna spiralę kłamstw i tajemnic, które prowadzą do rozłamu między dwiema siostrami, Hannah i Emmeline. Następstwo tych wydarzeń zostaje odkryte dopiero w 1999 roku przez Grace Reeves, ostatniego żyjącego świadka tamtych czasów. Kobieta w odpowiedzi na list od reżyserki filmowej, decyduje się wrócić do swojej przeszłości i odkryć prawdę.
Moja opinia i przemyślenia
Tak jak wspomniałam we wstępie, wydanie tej książki jest przepiękne! Twarda oprawa, obwoluta i urokliwa szata graficzna sprawiają, że tytuł chce się przeczytać, nawet w ogóle nie mając pojęcia o czym będzie. Tym razem jednak nie sposób się zawieść. „Dom w Riverton” to literacki majstersztyk, który zręcznie łączy elementy powieści obyczajowej z intrygą kryminalną. Kate Morton ma niebywały talent do kreowania postaci, które są wielowymiarowe i pełne tajemnic. Czytelnik może wręcz fizycznie odczuwać ich napięcie i emocje, w szczególności głównej bohaterki, Grace. Autorka doskonale uchwyciła atmosferę zarówno lat 20. jak i końca XX wieku, co sprawia, że czytelnik bez problemu może przenieść się w te czasy i przeżywać historię razem z bohaterami. Co więcej, pisarka w mistrzowski sposób omawia trudne tematy, takie jak I Wojna Światowa, miłość, zdrada i pasja, nie popadając przy tym w banał.
Również styl pisarski Kate Morton jest po prostu zachwycający. Jej opisy są bogate i barwne, a dialogi pełne emocji i autentyczności. W „Domu w Riverton” nic nie jest oczywiste, a zwroty akcji zaskakują do samego końca.
Podsumowanie
Myślę, że jest to to powieść, która zostanie doceniona zarówno przez miłośników literatury obyczajowej, jak i tych, którzy szukają dobrej intrygi kryminalnej. Kate Morton udowodniła, że potrafi stworzyć historię pełną emocji, napięcia i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Jej debiutancka książka jest świadectwem literackiego talentu i obietnicą kolejnych znakomitych tytułów w przyszłości. Gorąco polecam! Naprawdę warto!
Dziękuję!
Przeczytaj również:
Anna
Okładka potrafi zachęcić do treści. U Ciebie to właśnie tak się zadziało, więc wszystko jest na tak.
Adrianna Andrzejewska
Chętnie sięgnę po tę książkę. Wygląda na prawdę przepięknie, a i jej wnętrze skrywa wyjątkową historię.
Anszpi
Kryminał w takiej okładce wzbudza ciekawość, pięknie prezentuje się ta książką i jako wzrokowiec biorę ją w ciemno
Martyna K
Zapoznawanie się z książkami tej autorki zawsze sprawia mi wiele radości. Tak było też tym razem.
Pojedztam
Uwielbiam zapoznawać się z wydaniami tej autorki. To też było znakomite.
Anna
Dla mnie piękna okładka jest dopełnieniem pięknych treści.
Anna
Debiutancka książka ma zawsze w sobie dużo uroku. Poza tym przedstawiony przez Ciebie zarys akcji brzmi bardzo intrygująco. Dziękuje za polecenie.
Gosia B
Czytałam wszystko tej autorki i byłam zachwycona. Gosia B.
dyedblonde
ja jestem typową sroką jak coś mi się podoba to chce to 🙂 a tu szata graficzna woła do mni – przeczytaj mnie
Aga
Ta pozycja moglaby mi się spodobać. No i okładka zachwyca, fajnie wyglada!
Zuzka
Zdarza mi się sięgać po książki przez to, że spodobała mi się wizualnie mimo że jest to ryzykowne. Po tę też bym sięgnęła. Jest piękna. A to co o niej napisałaś sprawiło, że mam ochotę się skusić.
Bookendorfina Izabela Pycio
Przyjemnie wypoczywa mi się przy takich powieściach, coś ciekawego się dzieje, dobrze rozpisane postaci, klimat, w którym chętnie się przebywa.