Czym są elektrośmieci, jak je segregować i dlaczego to takie ważne? 

Date
sty, 19, 2021

Czym są elektrośmieci, jak je segregować i dlaczego to takie ważne? 

Niedawno obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia, a one ściśle wiążą się z pewną dawką komercyjności, a za czym idzie oczywiście z drogimi prezentami. Wśród nich pojawia się wiele sprzętu RTV i AGD. Dodatkowo rodziny często usprawiedliwiają zbliżającą się Gwiazdką zakup przedmiotów luksusowych, czyli takich, które nie są nam na co dzień potrzebne, ale w sumie fajnie je mieć. Każdy z nas jednak mieszka na ograniczonym metrażu i nawet gdyby chciał, to po prostu nie może mieć w domu wszystkiego. W dzisiejszym wpisie postanowiłam przypomnieć o podstawowych zasadach dotyczących pozbywania się z domu tak zwanych elektrośmieci oraz pozostających po nich opakowań.  

Czym są elektrośmieci

Elektrośmieci to oczywiście nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zaliczają się do nich zepsute telefony, suszarki do włosów, czajniki, słuchawki, myszki i wszystko to, co działa na prąd lub baterie. Termin ten dotyczy oczywiście również dziecięcych, interaktywnych zabawek oraz wszelkiego rodzaju żarówek i lampek choinkowych.  

Jak pozbyć się elektrośmieci? 

Prawda jest taka, że nie warto trzymać w domu zepsutego sprzętu, z nadzieją, że może kiedyś jakieś uprzejme krasnoludki przyjdą i go naprawią. Szczególnie dobrze jest pozbyć się urządzeń, które powstały przed erą nacisku na działania energooszczędne. Stare suszarki, farelki, a nawet opiekacze czy tostery potrafią znacząco zwiększyć nasze rachunki za prąd. Elektrośmieci jednak pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika. Grozi za to kara grzywny nawet do 5000 złotych, poza tym są one oczywiście niebezpieczne dla środowiska. Nie tylko dlatego, że się bardzo długo rozkładają, ale przede wszystkim z powodu wydzielania niebezpiecznych substancji. 

Powstało jednak wiele specjalnych punktów, które mają pojemniki przeznaczone na zużyte baterie i niedziałające już urządzenia. Najczęściej znajdują się one przy supermarketach, sklepach budowlanych i stacjach benzynowych. W przypadku dużych urządzeń, takich jak lodówka, dostawca ma obowiązek odebrać od nas bezpłatnie stary sprzęt, by później zutylizować go w odpowiednim miejscu. 

Zużyte opakowania

Pamiętajcie Kochani, że nie tylko elektrośmieci podlegają segregacji. Powinniśmy zadbać również o opakowania produktów, które kupujemy. Tu oczywiście plastikowe elementy powędrują do tworzyw sztucznych, a papier i karton na makulaturę. Co jednak zrobić na przykład ze styropianem? Otóż niestety polskie prawo wciąż nie jest co do tego jednomyślne i każde miasto zarządza nim według własnego uznania. Najczęściej jednak trafi on do kosza na plastik, metal i inne możliwe do recyklingu odpady. 

Dajcie znać w komentarzach, jak segregacja odpadów wygląda w waszym miejscu zamieszkania. 

Ps. W niektórych miastach organizowane są zbiórki elektrośmieci. Ja sama najmilej wspominam akcję z mojego rodzinnego miasteczka, w której w zamian za zepsute urządzenia rozdawane były sadzonki i rośliny doniczkowe. Cieszyła się ona ogromnym powodzeniem. 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  ken

  17 sierpnia 2021

  ja wszystko segreguję i namawiam innych 🙂 elektrośmieci zanosiłam do tej pory do sklepu budowlanego bo tam był rozstawiony specjalny pojemnik, ale ostatnio dowiedziałam się, że pobliski serwis komputerów też zbiera niektóre elektrośmieci, więc mam jeszcze bliżej 😉

 2. Odpowiedz

  Lilianna

  24 stycznia 2021

  Ja jak miałam do wywiezienia taka elektronikę to dzwoniłam do przemilych panów i oni to zabierają.

 3. Odpowiedz

  Justyna

  23 stycznia 2021

  Bardzo ważny wpis, szkoda tylko ze jest niewiele punktów gdzie można takie elektro śmieci oddać.

 4. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  22 stycznia 2021

  U nas elektrośmieci, te większe, zbierane są razem z gabarytami. Mniejsze jak baterie można zostawiać w pobliskim sklepie, a żarówki i średni sprzęt w pobliskim sklepie budowlanym.

 5. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  22 stycznia 2021

  No takie akcje gdzie oddajemy nie potrzebne elektor sprzęty i dostajemy np sadzonki bardzo mi się podobają.

 6. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  22 stycznia 2021

  Jeśli chodzi o segregację śmieci, to u nas w domu bardzo się do niej przykładamy. Wszystko ma być zrobione dokładnie .

 7. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  21 stycznia 2021

  śmieci ogólnie to temat rzeka, ja już się nauczyłam, że z niektórymi nie warto czekać aż się nawarstwią i po prostu sama zawożę do punktu, u mnie z samą segregacją (i osobami odpowiedzialnymi za wywóz śmieci) jest mały problem, ale tak jak mówiłam, temat rzeka 😉

 8. Odpowiedz

  Ewelina

  21 stycznia 2021

  U mnie w mieście z tego co kojarzę są punkty na tego rodzaju śmieci. Nigdy nie korzystałam, a wiem, że będę musiała. Mam niedziałający tablet i telefon….

 9. Odpowiedz

  Wiola

  20 stycznia 2021

  Ja jestem domową ekoterrorystką o segreguję wszystko.

 10. Odpowiedz

  Patrycja

  20 stycznia 2021

  U nas odbierają elektrośmieci, jak ktoś ma. A ja kiedyś brałam udział w akcji w szkole. Każdy kto przyniósł stare telefony itp. dostawał dodatkowe punkty aktywności.

 11. Odpowiedz

  Krystyna Borawska

  20 stycznia 2021

  Elektrośmieci to u nas nie problem, raz w miesiącu odbierają i jest ok.

 12. Odpowiedz

  Krystyna M.

  20 stycznia 2021

  Rzeczywiście, najczęściej odkłada się zepsuty sprzęt i czeka… na lepsze czasy. Dużo osób wystawia też takie sprzęty (te większe) przed dom lub koło śmietnika – zawsze ktoś weźmie. Z tego co wiem, dużo rzeczy można naprawić, jak się jest pasjonatem czegoś. A z małymi? Nie wiem, szczerze mówiąc dawno niczego takiego nie wyrzucałam…

 13. Odpowiedz

  Ala

  20 stycznia 2021

  U mnie w mieście jest punkt, gdzie przyjmują elektrośmieci. Zazwyczaj czekam aż zbierze mi się kilka rzeczy i je właśnie tam zawożę. 🙂

 14. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  20 stycznia 2021

  Ja takie elektrośmieci zawsze składam w jedno miejsce i leżakują dłuższy czas w piwnicy. Często zabiera je ode mnie sąsiad, który lubi się pogrzebać w sprzętach, naprawiać lub dawać drugi życie.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

Wsiąść do Pociągu: Europa

Kakegurui – Szał Hazardu

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły