Leśna Polana – Katarzyna Michalak

Moją pierwszą stycznością z prozą Katarzyny Michalak była „Poczekajka”, w której zakochałam się bez pamięci. Później z ciekawością sięgałam po kolejne książki pisarki. Jedne czytałam z zapartym tchem, innymi miałam ochotę rzucać i wydzierać z nich kartki. Twórczość Katarzyny Michalak można kochać lub nienawidzić, z pewnością jednak nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Szczegółowe informacje

autor: Katarzyna Michalak
wydawnictwo: Znak Literanova
data wydania: 9 listopada 2016
ISBN: 9788324036905
liczba stron: 288

„Leśna Polana” opowiada historię trzech przyjaciółek i trzech braci, którzy żyją w drobinę podkoloryzowanym świecie. Gabriela marzy o własnym domku i o tym, by zapomnieć o potwornych wydarzeniach z przeszłości. Julia chciałaby odnaleźć swoją miłość i nie szukać namiastki ojca w podstarzałych, wykorzystujących ją facetach. Majka z kolei chciałaby pomóc im obu i uświadomić sobie oraz światu, że wszystkie trzy potrafią być tak po prostu, niewymuszenie szczęśliwe.

Tym razem bardzo zaskoczył mnie fakt, że w książce pojawiło się tło historyczne oraz psychologiczne. Zazwyczaj historie bohaterów w twórczości pani Kasi były po prostu serialowe. Teraz z rzeczy powtarzających się w jej powieściach pozostało marzenie o swoim domku, restaurowanie starych pałacyków i kamienic oraz super bogaci, nieziemsko przystojni męscy bohaterowie. Tym razem również powieść nie jest napisana na siłę, ani w przesadnych skrótach. Jest pełna i dopracowana. Mam nadzieję, że ten miły aspekt utrzyma się przez całą „Leśną Trylogię”.

„Nie jest to literatura wysokich lotów i nie sądzę, żeby Pani Michalak do tego pretendowała. To literatura rozrywkowa, typowo kobieca, i jako taka świetnie daje sobie radę.” wyczytałam kiedyś u jednej z blogerek. Postanowiłam przytoczyć te słowa, ponieważ w zupełności się z nimi zgadzam. „Leśną Polanę” czyta się niesamowicie szybko, ale jest to powieść czysto rozrywkowa i nie ma sensu doszukiwać się w niej drugiego dna, albo jakiejś większej głębi.

Do przeczytania powieści ogromnie zachęcił mnie już sam sposób promocji jaką wybrało w tym wypadku wydawnictwo – blogerzy otrzymywali książkę w śliczne zapakowanej skrzyneczce wraz z domowej roboty konfiturą. Taka urokliwa i niespodziewana przesyłka od razu ciepło nastawiała do lektury.

„Leśnej Polany” zapewnie nie trzeba polecać miłośniczkom twórczości pani Kasi, ponieważ i tak po nią sięgną. Polecam ją natomiast wszystkim tym, którzy nie boją się marzyć i mają ochotę przeczytać coś lekkiego i niekoniecznie zbyt realistycznego. „Leśna Polana” to naprawdę niezwykle wciągająca książka. Skłamałabym twierdząc, że nie sięgnę po kolejną część.

Dziękuję!

O Autorce słów kilka

Katarzyna Michalak (ur. 1969 w Warszawie) – polska pisarka, z wykształcenia lekarz weterynarii, specjalizuje się w literaturze obyczajowej.

Zadebiutowała w 2008 powieścią obyczajową Poczekajka, która znalazła się na listach bestsellerów Empiku i sklepu internetowego Merlin.pl. Książka była promowana w unikatowy sposób – poprzez piosenkę i teledysk, w całości sfinansowane przez autorkę książki (muzyka i słowa: Katarzyna Michalak, śpiew Wioletta Sajnog, aranżacja Kayanis). Utwory te były dostępne w Internecie, a niezależnie od tego, do części nakładu książki dołączono płytę DVD z teledyskiem w pełnej jakości telewizyjnej. W styczniu 2009 ukazało się także wydanie Poczekajki w formacie mp3 (audiobook), którą czyta Maria Maj.

Biblioteka Analiz wykazała autorkę na pierwszym miejscu pod względem ilości książek utrzymujących się na listach bestsellerów w roku 2014, drugie miejsce zaś pod względem długości utrzymywania się tytułu na listach bestsellerów (Zacisze Gosi). W chwili obecnej na swoim koncie posiada już ponad trzydzieści wydanych książek.


Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale DuzeKa oraz Secretum.Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Caroline Livre

  25 stycznia 1970

  Do tej pory nie miałam okazji poznać żadnej z książek autorki. Myślę, że kiedyś fajnie byłoby to nadrobić 🙂

  Pozdrawiam
  http://www.carolinelivre.pl/

 2. Odpowiedz

  Dannae Ammel

  25 stycznia 1970

  Czasami naprawdę ją uwielbiam!

 3. Odpowiedz

  Caroline Livre

  25 stycznia 1970

  Do tej pory nie miałam okazji poznać żadnej z książek autorki. Myślę, że kiedyś fajnie byłoby to nadrobić 🙂

  Pozdrawiam
  http://www.carolinelivre.pl/

  • Odpowiedz

   Miye

   25 stycznia 1970

   Polecam zacząć od „Poczekajki” 🙂

 4. Odpowiedz

  Blog Krytyk

  25 stycznia 1970

  Dla mnie nawet jako rozrywka się książki Michalak nie sprawdzają. Chyba, że jako rozrywka dla otoczenia, kiedy z frustracji zaczynam rzucać przedmiotami, które mam pod ręką.

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS